15 симптоми кои ви недостасуваат витамин Ц.

Витаминот Ц има заштитна улога, е важен антиоксиданс кој ги намалува ефектите на слободните радикали во организмот и го штити здравјето на сите клетки, го штити организмот од болести.

Сите витамини играат важна улога во здравјето, го зајакнуваат имунитетот, го зголемуваат нивото на енергија и свежината на телото, го подобруваат тенот и ја враќаат виталноста.

Меѓу најкористените и најпознатите витамински додатоци во светот е витамин Ц. Многумина посегнуваат по него кога ќе настинат, уморат, а особено во текот на зимата, верувајќи дека во студените месеци тоа ќе помогне да се спречат настинки, вируси и слични здравствени проблеми кои се јавуваат почесто во овој период од годината. .

Витаминот Ц има заштитна улога, тој е важен антиоксиданс кој ги намалува ефектите на слободните радикали во организмот и го штити здравјето на сите клетки, го штити организмот од болести …

Заштитна улога

Покрај тоа, тој е важен за добро функционирање и функционирање на мозокот, го стимулира производството на колаген кој е важен за градењето и јачината на ткивата и коските.

Препорачливо е да посегнете по доза на витамин Ц дури и кога некое лице е под стрес затоа што во такви услови на телото му треба повеќе од вообичаено. Докажано е и дека треската три пати ги намалува нивоата на витамин Ц во организмот, затоа е потребно да се зема за време на вирус или настинка.

Витаминот Ц е исклучително важен за правилно функционирање на целиот организам, но спротивно на популарното верување, кога станува збор за настинки, вируси, инфекции на горниот респираторен тракт или грип, зголемените дози на витамин Ц не се најефективниот начин за намалување на инциденцата или појавата на болести.

Има заштитна улога затоа што го намалува ризикот од настинка, но само кај луѓе кои се изложени на екстремен стрес, како што се маратонци или професионални спортисти кои се занимаваат со спортски маки, или кај луѓе кои не јадат доволно овошје и зеленчук.

Кај општата популација, штом се појават симптоми на настинка, земањето терапевтска доза на витамин Ц може да ја намали сериозноста на симптомите и времетраењето на болеста, но нема да го излечи.

За да се спречат болестите и да се зајакне организмот, витамин Ц треба да се зема редовно и во препорачани дози. Минималната дневна доза е околу 60 милиграми, дози од 500 до 1000 мг се препорачуваат за превенција на болести, а за да бидете сигурни дека имате доволно во вашето тело, добро е да го земате во две дневни дози бидејќи ќе се користи во вишок 12 часа излачуваат Витамин Ц најчесто недостасува кај пушачи и луѓе кои пијат прекумерно црно кафе, чај и алкохол.

Дневната доза за пушачите е поголема за околу 35 мг; имено, студиите покажаа дека во плазмата на пушачите просечната концентрација на овој витамин е двојно помала отколку во плазмата на непушачите. Сепак, не треба да се зема навечер, бидејќи го возбудува телото и ве буди.

Извори на витамин Ц.

Главниот извор на овој важен витамин треба да биде храната, така што ако јадете разновидност на свежо овошје и зеленчук секој ден, ќе имате балансиран внес на витамин Ц. Цитрусите, калинка, киви, јагоди и брусница се одличен извор на витамин Ц. Зелениот зеленчук како зелка, брокула и Пиперките се исто така богат извор на овој витамин.

Симптоми на недостаток

Сигурни знаци на недостаток на витамин Ц во организмот се физички замор, летаргија, слаб апетит, бледа кожа, болка во мускулите и коските, чести настинки и главоболки, меки непца, подложност на инфекции и модринки, отежнато дишење, варење, слабост на кожата и капиларите, раздразливост, несвестица, хроничен замор.

2 Shares