13 знаци дека го имате најдобриот сопруг на светот: Вие сте една среќна жена!

Сите имаме оние денови кога сме далеку од најдобрата верзија за себе, а исто така и нашите сопрузи. Сепак, денес ги славиме сите прекрасни начини на кои сопрузите ни помагаат да растеме како личност, сопруга и мајка на дневна основа. Ако вашиот сопруг ги прави повеќето од овие работи, сметајте се дека имате среќа!

1. Често ви кажува „Те сакам“

Без разлика дали сте некој што покажува љубов со дела, квалитетно време, физички допир или подароци – веројатно зборот потврда е најчест. Прекрасно е како оваа комбинација на два збора буквално може да го промени денот, па дури и животот.

Ако вашиот сопруг е некој кој често ви кажува дека ве сака, можете да бидете сигурни дека тој знае каде стои со своите чувства и сака и вие да се чувствувате исто.

2. Тој ви дава комплименти секој ден

Слушањето на зборовите „Те сакам“ е секогаш убаво, но оние шармантни, лични и доживотни фрази или прекари го топат срцето засекогаш.

Ако ова ве потсетува на вашиот сопруг, веројатно размислувате за работите што тој ви ги кажува. И, ако вашиот сопруг ве опсипува со комплименти за сите ваши успеси и прави сè за да знаете колку е горд на вас, тогаш имате неверојатен човек.

3. Ве охрабрува да ги следите вашите соништа и цели

Сосема е нормално да немате исти интереси и да имате пријател или група пријатели со кои ги истражувате вашите хоби или цел. Сепак, последното нешто што сакате е вашиот сопруг да се чувствува завидлив, љубоморен или изоставен.

Затоа, ако тој ги охрабрува и поддржува вашите потфати и ве охрабрува да ги исполните, бидете благодарни и не заборавајте да дадете еднаква почит и поддршка.

4. Тој флертува со вас како што тоа го сторил и првиот ден

Без разлика колку години имате кога наоѓате љубов, има нешто во тоа неописливо чувство што ве прави да се чувствувате младешки. Покажувањето љубов, за жал, изгледа како навика, но ако сеуште чувствувате пеперутки во стомакот поради вашиот сопруг или тој сè уште ве тера да се насмевнете како на првиот ден – вашиот брак е навистина нешто посебно.

5. Заради него уживате дури и во најздодевните работи

За секој што сè уште не е во брак – цел живот со иста личност може да изгледа како болка. Но, кога ќе пронајдете љубов и ќе се посветите едни на други за цел живот, дури и вадењето ѓубре може да биде романтично. Ако во последно време секојдневните обврски станаа монотони, земете ја сопругата за рака, танцувајте во кујната и измијте ги садовите заедно. Бидејќи, сè е подобро во парови!

6. Тој сака да поминува време со вас

Да се ​​живее со иста личност е многу време. Но, има нешто во врска со љубовните парови, што е едноставно неверојатно, а тоа е дека тие можат да сторат сè и да уживаат во меѓусебното друштво. Дури и кога тие не зборуваат или прават сосема различни активности. И, кога имате сопруг кој прави активности со вас за кои знаете дека не му се прв избор, само за да поминуваат повеќе време заедно, тогаш знаете дека имате одлична сопруга.

7. Тој е несебичен

Несебичноста оди рака под рака со безусловната љубов. Тоа е таа идеја кога сте толку посветени на друга личност што тие секогаш се на прво место. Ако имате сеќавања кога вашиот сопруг несебично ве става на прво место, можете да спиете мирно затоа што знаете дека тој секогаш ќе биде тука за вас и за децата.

8. Признава кога згрешил

Често се чини дека многу врски почнуваат да слабеат поради безброј ситници. Работи што всушност воопшто не се важни. Ако вашиот сопруг признава кога не бил во право, како, каде и зошто не бил во право, тој го цени тоа затоа што тоа се суптилни дела со многу големо влијание.

9. Го крева расположението и ве теши кога сте депресивни

Животот е полн со подеми и падови. Се разбира, падовите се оние кои секогаш изгледаат потешко, од кои е потешко да се опорави и со кои е потешко да се соживее.

Исто така, тоа се моментите кога најмногу ти треба маж, да не те суди, да не анализираш премногу, туку да оставиш сè што прави и да те утеши најдобро што може.

Не плашете се да му кажете што ви треба. Таму влегува комуникацијата. Но, ако вашиот сопруг ви покажува безрезервна поддршка, знајте дека имате сопруг што треба да го цените.

10. Ве изненадува

Пред да започнете да зборувате за тоа колку не сакате изненадувања, мора да признаете дека овие мали спонтани знаци на љубов секогаш ве насмевнуваат, барем одвнатре. Без разлика дали тоа е вашата омилена бонбона под перницата, зготвена вечера или патување – изненадувањата се секогаш прекрасен знак на љубов, без разлика дали се големи или мали.

11. Се грижи за вас

Ако вашиот сопруг покажува грижа за вашата безбедност и секогаш сака да биде сигурен дека вашите емотивни и физички потреби се исполнети – имате посебна личност во вашиот живот.

Сепак, важно е да се запамети дека не сите мажи отворено покажуваат емоции или чувствителност. И така, во оние денови кога ви се чини дека вашиот сопруг можеби ве потценува, знајте дека тој многу се грижи само за вас.

12. Тој сака да ве научи што знае и сака да научи од вас

Дали сакате да знаете колку е одличен вашиот сопруг? Побарајте од него да ве научи на нешто за што е страствен. Ако тој го стори тоа доброволно и трпеливо, имате среќа.

Ако тој не може да ве научи на нешто без фрустрација или лутина, тогаш вашите деца веројатно ќе доживеат сличен вид „учење“. Зарем не е тоа што всушност претставува животот: еден долг процес на учење? Од друга страна, ако и вашиот сопруг сака да учи од вас на ист начин, вие го освоивте џекпотот!

13. Сакате да бидете подобра личност поради него

Ниту еден сопруг не е совршен, исто како и ниедна сопруга. Ниту, пак, треба да се очекува ова од нив. Но, и двајцата имате целосно право да се држите едни со други на високи стандарди, не само поради успехот во бракот, туку и поради семејството, пријателите и странците кои можат да го следат вашиот пример.

Ако вашиот сопруг е личност може да ја видите како инспирација, охрабрување, доверба и поддршка – не сте во заблуда.

Споделете го ова со вашата сопруга ако сакате. Не да нагласувате што не функционира, туку да се расположи за тоа што сте направиле заедно за да го направите вашиот брак како што изгледа денес.

3 Shares