11 познати убавици ги покажаа стриите: “Тоа е сосема нормално”

Бидејќи денешниот култ на убавина прифаќа само совршенство, се повеќе и повеќе познати личности јавно ги разбиваат митовите за совршено тело преку објавување на фотографии од своите несовршености.

Падма Лакшми одамна се залага за физи

чката позитивност, а поранешниот врвен готвач, кој раководи со шоуто “Топ Шеф”, уште еднаш покажа дека кога станува збор за телото на жената, тоа што е природно е најубаво.

На Instagram, таа сподели фотографија со блузичка и гаќи од истиот модел на која јасно и се гледаа стриите на нозете, што таа додатно го нагласи со натписот “Еј, стријо!” (Hey strech).

Лакшми не е единствената јавна личност која ги отфрла нереалните стандарди за убавина. Во прилог на многу други познати личности, исто така, се вклучени брендови како ASOS и Victoria’s Secret. Victoria’s Secret во 2016 година покажала не-ретуширани фотографии на Јасмин Тукес која носела фантастичен градник од тој бренд, кој бил покриен со дијаманти и смарагди.

Во јуни 2017 година, ASOS, популарниот британски моден бренд, се приклучи на титаните на долна облека, кога објави фотографии од нови производи на не-ретуширани манекенки.

Криси Тејген објави фотографија на нозете на Instagram со стрии и модринки. Таа е обично една од ретките ѕвезди на социјалните мрежи што го прикажува својот живот онаков како што е, а не како што обожавателите замислуваат таа да биде.

– Размислував три пати дали сакам да ја задржам оваа фотографија или да ја избришам … САМО поради стриите. Во еден миг пред да ја избришам, едноставно не можев да поверувам дека дозволив да станам толку несигурна во себе за нешто толку природно!

Ми требаше извесно време (или повеќе, 23 години), но ја објавувам оваа фотографија за да се потсетам, и сите други, да се види дека стриите не се нешто што треба толку да не загрижува. Ова е поттик за сите да се заљубат во себе – пишува Лекси Менди на Instagram.

Барби Ферера, позната по нејзината работа во кампањата MisGuidedа за да ја покаже својата вистинска убавина без фотошоп, објави на Instagram слика со стрии на стомакот, објаснувајќи како сите овие мали несовршености се всушност симпатични.

И Дениз Бидо дала јасно до знаење дека е апсолутно против уредување на фотографијата и ја објави фотографијата на плажа, каде што ништо не криеше.

 

View this post on Instagram

 

Bruises from bumping kitchen drawer handles for a week. Stretchies say hi!

A post shared by chrissy teigen (@chrissyteigen) on

Познатата пејачка, поранешна членка на една од најпопуларните женски бендови Destiny’s Child, Кели Роуланд, е позната по нејзината фантастична фигура, која исто така не е совршена. Но таа не се грижи околу тоа.

Искра Арабела Лоренс, познат британски “Plus Size” модел, со гордост ги прикажува стриите на Instagram и целулитот. Во описот на фотографијата објаснува дека луѓето го гледаат своето тело со сите свои несовршености.

– Ги обожавам овие фотографии затоа што тие се реални и сакам да објавувам фотографии кои покажуваат колку имам доверба бидејќи нашето друштво не научи дека имаме “маани“, а јас ви викам дека не се грижам за тоа – напишала на една фотографија.

Кејла Итсинес, добро познат тренер за фитнес, исто така, ги покажа своите стрии, и покрај тоа што премногу се грижи за нејзиното тело.

 

View this post on Instagram

 

“B!T@H BE HUMBLE” -@KendrickLamar

A post shared by Kelly Rowland (@kellyrowland) on

Моделот Џоан Ван Ден Херик објави фотографија со која јасно се наведува дека и таа не е толку совршениа.

 

View this post on Instagram

 

Hey chicks!!! This one is for the ladies asking me if I have stretch marks anywhere, yes I sure do 😍😘….. and if any of my friends or family are on here you know how much I love them!! I am a woman, and I am proud to be one and have these marks! Some of us wont have any at all, some will have them just like me and others will be completely different. We all have them, mine are on the sides of my legs…. for now 😝 I’m sure when I decide to have some babies, I’ll get some more – but hey, #thisisme! My beautiful bubba will be so much more important than a few lines on my bod! 👌 www.kaylaitsines.com/app

A post shared by KAYLA ITSINES (@kayla_itsines) on

 

View this post on Instagram

 

I was afraid to post this picture and that’s why I did post it. I could’ve cropped it so you wouldn’t see any fat, but I didn’t. I wanted to show you guys that I’m imperfect too. I have fatrolls, I have stretch marks. It’s so easy to look in the mirror and feel disgusted by the things you don’t like, but I don’t want to do that anymore. I don’t wanna hide my “ugly” side, I want to show it more often, because I’ve accepted it. I love my body. Guys and girls, it doesn’t matter if you don’t have a sixpack, or a size zero. You’re just as beautiful as everyone. Don’t try to compare or compete with others, your body is a temple which you should care and love for. Don’t let your mind bully your body. Nowadays, people make it feel like it’s a shame to be fat and that if you’re not a size 0, you shouldn’t show your body. F* them!!! Show your body, love your body, embrace your body no matter what size you are. Your body loves YOU, so love it back ❤️ #CelebrateMySize #LoveYourBody #EmbraceYourCurves photo by @rachelkeijzerphotography

A post shared by Joann (@joannvdherik) on

9 Shares