10 Најбогати луѓе кој шетале по земјата: Денешните милијардери се сиромашни за нив!

Бројки што го тераат просечниот човек да размислува

Повеќето луѓе веруваат дека милијардерите како Бил Гејтс и Ворен Бафет се најбогатите луѓе што некогаш живееле на земјата.

Тие не се ништо за следните 10 најбогати луѓе, кои живееле во последниот милениум!

За споредба – најбогатиот човек во моментов е Џеф Безос, чие богатство се проценува на 131 милијарда!

10. Корнелиус Вандербилт (185 милијарди долари)

Еден од најпознатите американски бизнисмени по кој се сеќава историјата беше Корнелиус Вандербилт. Тој бил вклучен во изградба и транспорт на железница во 1800 -тите. За време на најуспешните години, тој заработи дури 185 милијарди долари, главно за време на проширувањето на неговата железничка империја по Граѓанската војна во Америка.

9. Хенри Форд (199 милијарди долари)

Основачот на познатата компанија за производство на автомобили е еден од најистакнатите бизнисмени во Америка, чие богатство достигна речиси 200 милијарди долари. Покрај тоа што беше успешна компанија, тој беше познат и по својот револуционерен пристап кон системот за производство на автомобили, иако беше млад и нов во светот на индустријата и бизнисот.

Неговите работници во тоа време имаа плати значително повисоки од просечната и тој го разви концептот на монтажна линија. Сето ова му помогна на Форд да создаде евтини возила што дури и обичните луѓе можат да ги купат.

8. Моамер ел-Гадафи (200 милијарди долари)

Се верува дека Гадафи заработил околу 200 милијарди долари за време на неговата 42-годишна власт во Либија. Иако важи за контроверзен владетел и политичар, Гадафи направи неколку големи работи за својата земја. на пример, тој изгради вештачка река која ги снабдува пустинските области во Либија, што, според експертите, беше најголемиот проект за наводнување во историјата на човештвото.

7. Вилијам I Освојувачот (209-229 милијарди долари)

Вилијам I Освојувачот беше првиот крал на Англија по норманското освојување во 1066 година. Тој го основал Обединетото Кралство, армијата и морнарицата, ја напишал Книгата на Судниот ден (споменик за поделба на земјата помеѓу кралот и норманските феудалци и еден од првите пописи на населението и земјата во историјата) и започнал да гради камен тврдини, од кои првата била кула изградена во 1078 година.

6. Јакоб Фугер (221 милијарда долари)

Овој Германец е веројатно најмалку познатиот милијардер во историјата. Заработувал благодарение на своите банкарски и трговски вештини, главно продавајќи текстил во Италија. Тој беше познат и по ископување на сребро и злато во Унгарија и Чешка.

5. Мир Осман Али Кан (230 милијарди долари)

Многумина никогаш не слушнале за него, иако е еден од најбогатите луѓе што светот ги видел. Додека владееше со индиската држава Хајдерабад, тој стекна богатство во вредност од 230 милијарди долари. Индија го памети како човек кој помогна да се развие образовниот систем, воведе електрична енергија и отвори железнички пруги во Хајдерабад.

4. Николај Александрович Романов (300 милијарди долари)

Личниот приход на Царевич и големиот војвода на Русија, Николај Александрович Романов, потекнува од земји кои поседуваат имот и акции во индустрискиот и трговскиот сектор. По неговата смрт, Руската православна црква го прогласи за канонизиран, па го доби прекарот „најбогатиот светец во историјата“.

3. Ендрју Карнеги (310 милијарди долари)

Шкотско-американски индустријалец кој стана познат во средината на 19 век. Роден е во Шкотска во сиромашно семејство, кое се преселило во Америка во 1940 -тите во потрага по подобар живот. По неколку успешни инвестиции во неколку компании, Карнеги ја основа својата челична компанија U.S. Челик, што му донесе неверојатно богатство од 310 милијарди долари.

Освен по богатството, Ендрју Карнеги остана запаметен по големите донации во хуманитарни цели и како исклучителен филантроп.

2. Џон Рокфелер (340 милијарди долари)

Еден од основачите на Standard Oil, компанија за производство, транспорт, рафинирање и пласирање на нафта. Тој е запаметен како голем филантроп – за време на неговиот живот основа два универзитети, Универзитетот во Чикаго и Универзитетот Рокфелер. Тој почина во 1937 година на 97 -годишна возраст.

1. Кралот Муса I од Мали (400 милијарди долари)

Најбогатиот човек кој одел по земјата бил Муса I од Мали, познат и како Манса Муса. Додека тој владееше со државата Мали, тој имаше богатство што се проценува на околу 400 милијарди денес.

Роден е во 1280 година и до 1337 година живеел како обичен верски муслиман. Тој изгради многу образовни центри и џамии низ Африка.

0 Shares