Јадете Мед Секој Ден, И Овие 8 Работи Ви Се Случуваат

Природните лекови се разноврсни и ефективни методи за поддршка на целокупното здравје на различни начини, а медот е меѓу најкорисните.

Конзумирањето на само една лажица од ова природно чудо секојдневно нуди безброј здравствени придобивки, како што се:

Ќе имате Посилно срце

Тесните артерии доведуваат до главоболки, губење на меморијата и срцева слабост, но бројните антиоксиданти во медот ги спречуваат овие проблеми и го поддржуваат здравјето на срцето.

Ќе имате Поздрав стомак

Моќните антисептички својства на медот ги третираат дигестивните проблеми, ги уништуваат бактериите во стомакот и лекуваат ситни рани во мукозните мембрани. Експертите препорачуваат конзумирање лажица мед секое утро, пред појадок.

 Губење на тежина

Медот е здрава алтернатива на засладувачите што ќе го зајакне метаболизмот и ќе ви помогне да изгубите тежина.

Го намалува нивото на холестерол

Медот е богат со витамини, минерали и хранливи материи кои го намалуваат нивото на холестерол.

Почиста кожа

Бидејќи е антиоксиданс, медот ќе го исчисти организмот од токсините и ќе се бори против бактериите, што доведува до чиста и мека кожа.

Ја подобрува меморијата

Медот е богат со калциум и со тоа ја подобрува меморијата, го намалува стресот и го обновува мобилниот систем за одбрана на антиоксидансите.

Олеснува нервната напнатост

Медот ги смирува нервите и го лекува заморот, заради глукозата што ја содржи, што е корисно за невроните. Медот скоро веднаш се апсорбира во крвта и обезбедува брзо опуштање и олеснување во случај на разни психолошки нарушувања.

Го подобрува спиењето

Медот содржи шеќер што може да го покачи нивото на инсулин во крвта, што пак го стимулира ослободувањето на серотонин, кој се претвора во мелатонин, што го подобрува спиењето.

Освен тоа, ако комбинирате мед со лук, кој е меѓу најмоќните природни антибиотици, ќе добиете неверојатно лековит природен лек кој ќе го зајакне вашиот имунолошки систем и ќе го поддржува целокупното здравје на многу начини.

Еве се што ви треба:

1 чаша суров мед
3-4 глави од лук
мала тегла со капак
Упатства:

Исчистете ги главите од лукот, излупете ги и ставете ги во теглата. Потоа, истурете го медот над нив и покријте го.

Чувајте ја теглата на темно и ладно место неколку дена.

Потоа, започнете да земате лажица лек на дневна основа, на празен стомак.

Наскоро, вашето тело ќе биде полно со енергија, и ќе се чувствувате поздрави од кога и да било!

9 Shares